Jak obchodzone są Dożynki na niewielkich podlaskich wsiach? Jak mieszkańcy świętują dziękczynienie za tegoroczne plony? Zobacz, jak Dożynki gminne obchodziła Czarna Wieś Kościelna.
W dniu 5 września 2021r. w niewielkiej podlaskiej wsi obyły się Dożynki Gminne. Uroczystość dziękczynienia przyciągnęła mieszkańców nie tylko z Czarnej Wsi Kościelnej, w której obywało się święto ludowe, ale również zawitali mieszkańcy z pobliskich wsi. Wspólnie świętować tegoroczne zbiory i plony.



Dożynki Gminne
Święto ludowe obchodzone na wsiach, podczas którego mieszkańcy uczestniczą w obrzędzie dziękczynienia za tegoroczne plony i zbiory. Rolnicy i mieszkańcy wsi składają wieńce, kwietne bukiety czy kompozycje z ziół przy ołtarzu, podczas odprawianej na powietrzu Mszy Św. Podczas Dożynek gminnych najważniejszym punktem jest obyczaj krojenia chleba przez kapłana lub przewodniczącego gminy czy wsi, a następnie rozdanie go uczestnikom uroczystości. Dożynki często łączone są również z innymi atrakcjami między innymi z festynem rodzinnym.
W Czarnej Wsi Kościelnej mieszkańcy nie tylko brali udział w uroczystości dziękczynnej. Również mogli mile spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi. Organizatorzy Dożynek Gminnych zadbali o przeróżne atrakcje dla starszych i młodszych uczestników. Dla dzieci dostępne były dmuchane zamki, malowanie twarzy czy też pokaz straży pożarnej. Wciągu całej zabawy organizowany był konkurs na cisto sezonowe których osiem różnych rodzajów każdy mógł spróbować. Oprócz ciasta dostępny był również swojski bigos.
Niedzielne popołudnie śpiewem zachwycali miejscowe zespoły a kabaret zadbał o uśmiechy mieszkańców wsi.










Komentarze