Zielone Świątki są nazwą potoczną święta Zesłania Ducha Świętego przypadającego na 50 dzień po Wielkanocy. W tradycji ludowej uważa się je za symboliczne zakończenie zimy i początek lata. Podczas tego ludowego święta króluje kolor zielony, uważany w symbolice za kolor odrodzenia. Na podwórku, jak i w izbach rozsypywano liście tataraku a domy przyozdabiano gałązkami wierzby. Do najważniejszego tradycyjnego obyczaju Zielonych Świątek jest ,,chodzenie z królewną”. Tegoroczne Zielone Świątki w skansenie zorganizowano w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie. Organizatorzy zapewnili kiermasz rękodzieła, przegląd kapel i śpiewaków ludowych i warsztaty.

’
Zielone Świątki w skansenie
Festyn Zielone Świątki w skansenie głównie opiera się na kultywowaniu i utrzymaniu dawnych zwyczajów ludowych. Przypominam ludziom obrzędy i zwyczaje, które obowiązywały na ziemia podlaskiej. Zielone Świątki w skansenie jest jednym z kilku festynów etnograficznych organizowanych w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. W czasie trwania festynu głównym wydarzeniem był obrzęd ,, chodzenia z królewną”. Tradycją ludową wybierano najpiękniejszą dziewczynę z wioski. Ubierano ją w białą suknie a na głowę zakładają piękny wianek z polnych kwiatów i roślin. Królewna wraz z innymi dziewczynami obchodziła pola by zapewnić obfity plon.












Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych
Pokazy tańca, śpiewu i gry na instrumentach to nie odłączny element festynów. Podczas tegorocznego wydarzenia w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej przeprowadzono Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych. Wyróżnionym udało się zakwalifikować do tegorocznego 56 Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, który odbędzie się w dniu 23.06.2022 w Kazimierzu Dolnym. Na zielonoświątkowej scenie zaprezentowały się zespoły z Moniek, Trzciannego oraz z Knyszyna. W swoim niesamowitym śpiewem i grą zabrali widownię poprzez wyobraźnie do dawnej wsi podlaskiej i jej kultur.
Dość niespotykanym występem był zespół oraz solista, którzy zaprezentowali grę na harmonii pedałowej. Muzyka była tak wspaniała, że poderwała widownię z ławek, która z uśmiechem na ustach i tanecznym krokiem ruszyła na parkiet. Całe rodziny bawiły się przy muzyce ludowej prezentowanej przez zespoły, które z dumą przyczyniają się do zachowania i utrzymania ludowych tradycji w śpiewie, muzyce i tańcu.





Kiermasz rękodzieła i kulinaria tradycyjne
Sercem każdego festynu jest kiermasz rękodzieła. To tu ludzie mogą zapoznać się z materiałami, naczyniami czy lekarstwami ziołowymi. Przyrządzanymi i wytwarzanymi według dawnych receptur i i instrukcji. Kiermasz rękodzieła zapewniał kilkadziesiąt straganów z niesamowitym asortymentem powiązanym tradycja ludową, czy charakterystycznym dla danego regionów Polski, czy zagranicy. Uczestniczy Zielonych Świątek w skansenie, mogli zakupić produkty z kuchni gruzińskiej, tureckiej, litewskiej oraz polskiej.






Warsztaty i wystawy
Na tle kiermaszu i przeglądu pieśni ludowych zorganizowane zostały warsztaty dla młodszych i tych nieco starszych uczestników festynu. Przygotowano między innymi stoisko do plecenia wianków. Dziewczyny mogły stworzyć piękne korony z kwiatów i gałązek wierzbowych i przystroić je szarfami ze wstążek i bibuły.
Fanom ziół i ziołolecznictwa zapewniono warsztaty ziołowe. Prowadząca opowiadała o właściwościach poszczególnych ziół i ich zastosowaniu w leczeniu jak i w kosmetyce. Uczestnicy warsztatów mogli zrobić własnoręcznie produkt zielarski, który mogli zabrać do domu. Do obejrzenia były wystawy „Dawne leśnictwo na Podlasiu”, ‘Sztuka ludowa Podlasia”, „Wnętrze chałupy z Dąbrowy-Moczydeł”, „Wnętrze chałupy z Czyż”, „Wystawa wnętrz dworskich we dworze z Bobry Wielkiej”.




Komentarze